1. Kornati so sestavljeni iz kamnitega labirinta 89 otokov, otočkov in skal ter prav zaradi tega predsatvljajo najbolj razvedeno tovrstno skupino otokov v Sredozemlju.
2. Otoki so v Narodnemu parku razdeljeni v dva sklopa – Kornatski in Piškerski.
3. Nekoč so bili Kornati prekriti z gostimi gozdovi črnike, ki so bili zaradi potrebe po pašnikih in ornih zemljiščih posekani še v času Ilirov, tisočletno izkoriščanje teh prostorov pa je povzročilo izginotje gozda in pretvarjanje otoka v skalnjak. Zato so Kornati goli!
4. Čeprav so v očeh številnih opazovalcev otoki videti kot nekakšen „pejsaž z Lune“, je bilo tam do sedaj zabeleženih več kot 650 rastlinskih vrst.
5. Skalnik je prijeten dom redkim vrstam ptic, sesalci so redkost, a edina zver, ki živi na Kornatih je kuna belica (Martes foina).
6. Na otokih je skupaj okoli 300 hiš. V celoti, so Kornati v privatnem lasništvu. Devetdeset procentov lastništva imajo prebivalci otoka Murtera.
7. Prebivalci Murterja so proti koncu 19. stoletja od veleposestnokov odkupili otoke in posestva ogradili s suhim zidom. Suhozidi so spomeniki nevrjetne ljudske spretnosti in potrpežljivosti. Pogosto se rastegajo od obale do obale. Razlog temu je, da ovce ne bi prehajale na tuje posestvo. Samo na otoku Kornatu je okoli 260 kilometrov suhega obzidja, medtem ko je na prostoru celotnega narodnega parka impresivnih 330 kilometrov.
8. Edini svetilnik na Kornatih se imenuje Tajerske sestrice. Obenem pa je to edini gozdni otoček na Kornatih, nahaja se na vhodu v prehod Mala Proversa, kar predstavlja plovno pot proti Malom Ždrelcu in Zadru. Svetilnik je bil zgrajen leta 1876 in ga z lahkoto prepoznate po njegovih prepoznavnih rdeče-belih progah na železnem stolpu.